Читання

З якого віку починати читати дитині?

В епоху цифрових технологій наш стиль життя стрімко змінюється. Ми й самі не помічаємо, скільки часу витрачаємо на смарт-девайси. Чи завжди продуктивно і результативно? Не факт. Проте ця звичка проникає дедалі глибше в нас. Варто тільки роззирнутися у метро, аби зрозуміти, наскільки мало людей з книгою.

В той же час, у кожного існує внутрішнє розуміння того, що книга – це безцінне джерело культурного збагачення. Чому ж? Книга розвиває, живить нашу уяву, втішає, веселить, допомагає зрозуміти себе й інших.
І в кожній родині, в якій з’являється малюк, хочуть, аби книга стала джерелом знань і задоволення. Тут постає питання: коли починати читати дитині? Психологи рекомендують формувати цю звичку ще з раннього дитинства. Навіть коли дитина ще не розуміє повноцінно зміст – читати варто заради звикання до голосу батьків. Не просто розмовляють, а саме розповідають історії. Адже ми одразу починаємо емоційно забарвлювати нашу мову. Вона стає більш цікавою, колоритною. Тут краще обрати віршовані та милозвучні тексти, які легко сприймаються на слух і читати їх під час готування до сну, спільних Ігор. Ще наші дідусі і бабусі називали ці вірші забавлянками і міксували їх з тактильними вправами, масажем. На підсвідомому рівні формуючи звичку сприймати красиві тексти на слух.

У більш усвідомленому віці психологи пропонують починати сторітайми з найкоротших часових інтервалів. А от починати читати радять з 1-2 хвилин, не більше, особливо тоддлерам. Практикувати радять декілька разів на день, і, звісно ж, коли дитина у гарному гуморі, нагодована та виспана. Тексти мають бути доступними, зрозумілими, легкими для сприйняття. Іноді, ми обираємо книги не по віку, вмощуємо малюків біля себе і починаємо дратуватися, коли наш ентузіазм не викликає захоплення. В таких випадках краще звернутись до вікових рекомендацій зазначених у книжці або до книжкових консультантів.

Потроху, час ваших сторітаймів буде рости. А дитина буде формувати читацькі звички, уподобання, прихильність до певних тем, жанрів, ілюстрацій, героїв. Головне – дайте малечі самій обрати.

Сформуйте звичку ходити раз-два на місяць у бібліотеку, або в книгарню. Вмощуйтесь зручніше і обирайте з любов’ю і прийняттям того, що ваші смаки можуть бути різні. Хай спільне читання стане вашим хобі, елементом вашого лайфстайлу, щоденним ритуалом.